A lakásvásárlás az egyik legfontosabb befektetést jelenti életük során. Azonban a vételáron kívül számos egyéb költséggel is számolni kell, ideértve a vagyonszerzési illetéket is.
Mi az a vagyonszerzési illeték?
A vagyonszerzési illeték egy olyan díj, amelyet ingatlan vásárlásakor, örökléskor, vagy ajándékozáskor kell fizetni az állam részére. Az illeték mértéke az ingatlan forgalmi értékétől függ.
A 2024-es illetékszabályok:
· Alapvető szabály: A vagyonszerzési illeték általános mértéke 2024-ben a forgalmi érték 4%-a. Ez vonatkozik lakás, lakóház, nyaraló, és építési telek vásárlására is.
· Kivétel: 1 milliárd forint feletti vételár esetén az illeték mértéke 2%-ra csökken a felette eső részre, de maximum 200 millió forint lehet.
Illetékmentességek:
Számos esetben nem kell illetéket fizetni a vagyonátruházás után. A leggyakoribb illetékmentességek a következők:
· CSOK-kal vásárolt ingatlanok: 2021. január 1-től a CSOK segítségével vásárolt ingatlanok után – a vételártól függetlenül – nem kell illetéket fizetni. 2024. január 1-től pedig a CSOK Plusz felhasználásával történő vásárlás is illetékmentes.
· Házastársak, egyenes ági rokonok közötti ingatlanvásárlás: Ajándékozás és ellenérték fejében történő átruházás is illetékmentes házastársak, egyenes ági rokonok (pl. szülő, gyerek, unoka) között.
· Házastársi vagyonközösség megszűnése: Pl. válás esetén az ingatlan illetékmentesen kerül a volt házastársak tulajdonába.
· Építési telek vásárlása: Amennyiben a telek vásárlását követő 4 éven belül a telekre építünk és ezen határidőn belül a használatbavételről is kaptunk határozatot.
· Első lakást vásárló 35 év alattiak: 15 millió forint alatti vételár esetén az illeték 50%-át nem kell megfizetni.
Illetékkedvezmények:
· Ingatlancsere: Ingatlancsere esetén (cserepótló vételnél) csak az értékkülönbözet után kell illetéket fizetni. A cserepótló ügyleteknél a kedvezmény feltétele, hogy az új ingatlant az eladás utáni 3 évben vagy az eladás előtti 1 évben vásároljuk meg.
· Részletfizetés: Első lakástulajdon vásárlásakor automatikusan engedélyezett a részletfizetés. A nem első lakástulajdonosok 1 millió forintig igényelhetnek automatikus részletfizetési kedvezményt.
Fontos információk:
· Az adóhivatal jogosult a forgalmi értéket ellenőrizni és a szerződéses vételártól eltérően meghatározni.
· A részletfizetés késedelme bírságot és késedelmi kamatot von maga után.
Ajándékozás és öröklés egy külön kategória, melyről a későbbiekben fogok írni.
Fontos megjegyezni, hogy a fenti információk tájékoztató jellegűek, nem minősülnek adótanácsadásnak. A pontos jogszabályi háttér megismerése érdekében javasolt adószakértővel konzultálni.
Comments